İlk Halife Kim Olmalıydı Tartışması ve Hz. Ebubekir'in Hilafet Dönemi

Yayınevi: Duruş Yayınları
Kitap Dili: Türkçe
Kategori: Tarih
Sayfa Sayısı: 374
Ölçüleri: 13,5x21
İlk Baskı: 2022-06-01
Son Baskı:
Baskı Sayısı: 1
ISBN: 978-605-71102-0-6
Barkod: 9786057110206Duruş Fiyatı:
170,00 ₺

Genellikle 3-5 gün içinde kargoya verilir.?

Hz. Ebû Bekir’in halifeliğe seçilmesi olayı, bir seçim örneği olması hasebiyle çokça tartışılmış ve geniş bir literatür ortaya çıkmıştır. Bu kitapta ise mevzubahis tartışmalar, alanda temel kaynak olarak kabul edilen yayınlardan yakın dönem İslam âlimlerinin argümanlarına kadar incelenmiş, mevcut kaynakların güçlü ve zayıf yanları ortaya konulmuştur.  Buna ek olarak ilk halifenin kararları, olaylarla birlikte detaylıca açıklanarak değerlendirilmiştir. Bu yönüyle İslâm Devleti’nde yer alan iç problemler diyebileceğimiz yargılamaları İslâm hukukunca incelerken aynı zamanda Bizans İmparatorluğu gibi dış dünya ile olan ilişkileri ve Irak, Suriye, Hîre gibi fetihlere dair detaylı bilgiler sunulmuştur… Hz. Ebû Bekir’in şahsiyeti, karakteristik yapısı birincil kaynaklardan elde edilen bilgilerin aktarıldığı bu eserde bir yöneticide olması gereken donanım, yetenek ve özelliklere de ışık tutulmaktadır.

Anahtar Kelimeler

Hz. Ebû Bekir, İslam Tarihi, Hulefa-i Raşidin, Hilafet, İrtidad Hareketleri, Mushaf, Zekat, Cihad

Ø “Ey insanlar! Muhammed’e ibadet eden varsa bilsin ki Muhammed vefat etmiştir. Allah’a ibadet eden varsa bilsin ki Allah ebedîdir, O’nun için ölüm asla söz konusu değildir.”


Ø Ey ensârîler! Biz muhâcirler olarak insanlar arasında İslâm’a ilk giren, Kâbe’nin komşuları, Kureyş’in mensupları, Rasûlullah’ın en yakın akrabalarıyız. Sizden önce İslâm’a girdik. Cenâb-ı Allah kitabında bizim adımızı sizden önce anarak bizi size takdim etmiştir. “Mine’l-muhâcirîne ve’l-ensâr” diye buyuran Rabbimiz bizi muhâcir sizleri de bize yardımcı kılmıştır. Emîrler bizden, vezirler de sizden olsun. Siz bizim dindeki kardeşlerimizsiniz. Araplar emîr olarak Kureyş’ten başkasına razı olmazlar. Emîrler bizden, vezirler de sizden olsun.

Yazar
Yazar Ahmet Ağırakça
Kitap Dili
Kitap Dili Türkçe

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Sepetim"

Sepetiniz Boş

"